Ciasto na pierogi
30 maja, 2022Pierogi to potrawa kojarzona z kuchnią polską. Jednak wbrew pozorom, pierogi znane są nie tylko w Polsce, ale w wielu kuchniach świata od Europy, przez Afrykę, Azję, Australię do obu Ameryk. Pierogi przyrządzane są w formie słodkiej i pikantnej, mięsnej i jarskiej. Mogą być gotowane, smażone i pieczone. Bazą ciasta może być dowolnego rodzaju mąka (pszenna, żytnia, ryżowa, gryczana), a różnorodność farszów ograniczają tylko kultura, religia i pomysłowość kucharzy. W tym tekście omówimy ciasto na pierogi w wydaniu polskim.
Polskie pierogi. Czyli jakie?
Polskie, czyli ruskie… Jak głoszą przekazy, pierogi pojawiły się na ziemiach polskich w XIII wieku, za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który ewangelizował ziemie ruskie (dzisiejsza Ukraina). Tam, w Kijowie zachwycił się podanymi pierogami i po powrocie do Polski zaczął je popularyzować wśród wiernych. Czy to legenda, czy historia prawdziwa nie wiadomo. Jednak biskup Odrowąż zostając świętym, przez długi czas był nazywany świętym Jackiem od pierogów. Pierogi ruskie, czyli z twarogiem, cebulą i ziemniakami w XIII wieku były inne od dzisiejszych, ponieważ nie było jeszcze ziemniaków w Europie. Ameryka nie została jeszcze odkryta. W przepisie ziemniaki zastąpiono kaszą.
Najlepsze ciasto na pierogi (https://kulinarneprzeboje.pl/ciasto-na-pierogi/)
Ciasto pierogowe, nie należy do kategorii trudnych. Jest jednak dość pracochłonne i wrażliwe na zachowanie proporcji. Najlepsze pierogi przygotujemy z ciasta z mąki pszennej typ 500 lub 650. Taka mąka zapewni nam odpowiednią miękkość ciasta pierogowego. Ciasto na pierogi nie może być zbyt twarde. Powinno być miękkie, dość elastyczne, a po ugotowaniu gładkie. Dlatego gotując pierogi zadbajmy o to, by gotowały się ściśle według przepisu.
Czynniki wpływające na jakość ciasta pierogowego
- przesianie mąki (w trakcie przesiewania pozbywamy się ewentualnych zanieczyszczeń, ale przede wszystkim napowietrzamy mąkę)
- dobre wyrobienie mąki z gorącą wodą i solą (co najmniej 10 minut)
- odpoczynek – dla ciasta i kucharza – po wyrobieniu ciasto powinno odpocząć przynajmniej przez 15 minut, w tym czasie gluten zawarty w mące zacznie działać
- umiejętne wałkowanie – ciasto na pierogi wałkujemy na grubość ok. 2mm, pamiętajmy, żeby oszczędnie używać mąki do podsypania ciasta na stolnicy – zbyt duża ilość mąki w trakcie wałkowania spowoduje znaczny wzrost jego twardości
Czy dodajemy jajko?
W tej kwestii co kucharz to inne zdanie i zapewne racja leży pośrodku. Dla osób niewprawionych jeszcze w przygotowywaniu pierogów, lepszą opcją wydają się przepisy bez jajek. Zasada im mniej składników tym lepiej sprawdza się tu w 100%. Takie ciasto po prostu łatwiej przygotować. Obecność jaj sprawia, że zmieniają się proporcje, temperatura wody musi być niższa i ciasto ma inne właściwości. Ciasto na pierogi z jajkami (bądź samymi żółtkami) pochodzi z Włoch i pasuje do pierożków rodem z Italii i właściwie jest bardziej ciastem makaronowym, do gotowania al dente.
W polskiej tradycji pierogi mają swoje mocne miejsce. I nie chodzi tu tylko o potrawę. Lepienie pierogów, szczególnie w okresie przedświątecznym jest zwyczajem, który łączy pokolenia, wprowadza młodych w świat przeszłości, przodków i tradycji. W dzisiejszym świecie, pędzącym przed siebie warto chwilę odetchnąć choćby przy lepieniu pierogów.