Jak dobrać właściwą ziemię ogrodową i nawozy?

Jak dobrać właściwą ziemię ogrodową i nawozy?

22 grudnia, 2022 Wyłącz przez admin

Zakładasz ogródek? A może chcesz wprowadzić do niego nowe rośliny? W takim przypadku konieczne może być wykorzystanie ziemi ogrodowej i nawozów. Kiedy należy się w nie zaopatrzyć? Jak je dobrać?

Kiedy konieczne są ziemia ogrodowa i nawozy?

Nie każdy ogród ma odpowiednie warunki glebowe do tego, by posadzić w nim rośliny. Właśnie dlatego wtedy stosowane są ziemia ogrodowa i nawozy, aby stworzyć odpowiednie podłoże.

 

Aby dowiedzieć się, czy zakupienie ziemi ogrodowej i stosowanie nawozów będzie konieczne, trzeba poznać parametry gleby. Można zrobić to samodzielnie, sprawdzając, jaki jest jej poziom nawodnienia, czy jest ona gliniasta, czy piaszczysta, jak twarda jest. Można także zbadać poziom pH, czyli odczyn gleby.

 

Na podstawie takich pomiarów będzie można określić, jakie rośliny najlepiej nadają się do posadzenia w konkretnym miejscu. Wiele z nich ma szczególne wymagania, na przykład pod względem żyzności gleby czy też jej odczynu. Są również takie rośliny, które nie są szczególnie wymagające, dlatego mogą one rosnąć nawet na glebach mocno przepuszczalnych, piaszczystych.

 

Jeśli parametry gleby nie są jednak najlepsze, a my chcemy zasadzić na niej konkretne rośliny, w takim przypadku pomocne będą w tym ziemia ogrodowa i nawozy, które zadbają o to, aby grunt był odpowiednio przygotowany.

 

Ziemia ogrodowa i nawozy – jak je dobrać?

Obecnie w centrach i sklepach ogrodniczych oraz w innych sklepach z produktami ogrodniczymi na kupujących czekają ziemia ogrodowa i nawozy w szerokim wyborze. O czym powinno się pamiętać przy zakupie tego typu produktów?

 

Przede wszystkim ziemię ogrodową trzeba będzie dobrać w zależności od tego, co pragniemy posadzić. Można zdecydować się na glebę uniwersalną, która nadaje się pod większość roślin, ale też zdecydować się na ziemię o konkretnych właściwościach, na przykład o niskim albo wysokim odczynie czy też dopasowaną do iglaków. Duży wybór gleb powoduje, że można specjalnie dopasować je do konkretnych roślin, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju.

 

Podobnie jest w przypadku nawozów. Tutaj także powinniśmy kierować się ich przeznaczeniem oraz tym, jakie rośliny pragniemy posadzić w danym miejscu. Nawozy mogą być uniwersalne, przeznaczone do konkretnych grup roślin, ale też od określonych gatunków.

 

W doborze właściwych produktów jak ziemia ogrodowa i nawozy mogą pomóc nam pracownicy centrów i sklepów ogrodniczych. Doradzą, jakie rodzaje ziemi i nawozów będą najlepiej nadawały się w konkretne miejsce, by przygotować je do posadzenia wybranych gatunków roślin.