Jak zutylizować elektronikę? Pamiętaj o tych zasadach!

Jak zutylizować elektronikę? Pamiętaj o tych zasadach!

15 grudnia, 2022 Wyłącz przez admin

Elektronika jest obecnie wartościowa nie tylko wtedy, gdy jest sprawna, ale również wtedy, gdy nie jest ona już używana. Komputery, laptopy, smartfony, telewizory, dekodery, modemy – tego typu urządzenia mogą być ponownie wykorzystane, ponieważ znajdują się w nich cenne związki i pierwiastki. Jak zatem powinno się utylizować taki sprzęt elektroniczny?

Gdzie powinno się wyrzucać zużyty sprzęt elektroniczny?

Zużyta, niepotrzebna już elektronika musi być odpowiednio zagospodarowana, ponieważ w przeciwnym razie może być ona niebezpieczna dla środowiska naturalnego. Dodatkowo z urządzeń można odzyskać wiele ważnych materiałów, które są bardzo cenne i rzadkie.

 

Obowiązujące w Polsce przepisy dokładnie określają, jak powinna odbywać się utylizacja elektroniki. Nie można wyrzucać jej do zwykłych kubłów, ale należy przekazać ją do odpowiednich punktów, które zajmują się odbiorem, a następnie zagospodarowaniem sprzętów elektrycznych i elektronicznych.

 

Należy więc pamiętać o tym, żeby elektronikę gromadzić w jednym miejscu i nie wyrzucać jej do normalnego kosza.

 

Utylizacja sprzętu elektronicznego – gdzie można go oddać?

Gdy konieczna jest utylizacja elektroniki, w takim przypadku można zrobić to na parę sposobów, zależnie od jej rodzaju.

 

Przede wszystkim można skorzystać ze specjalnych akcji, podczas których można oddać zużyty sprzęt elektroniczny. W miastach odbywają się również zbiórki tego typu sprzętu spod domów, dlatego wystarczy wtedy wystawić sprzęt przed posesję, by został on odebrany przez firmę komunalną.

 

Gdy natomiast kupuje się większy sprzęt, na przykład lodówkę, pralkę, w takiej sytuacji można przy zakupie zamówić odbiór zużytego urządzenia. Wtedy będzie ono odebrane przez firmę, która dostarczy nowy sprzęt.

 

W przypadku firm utylizacja elektroniki powinna odbywać się natomiast za pośrednictwem specjalnych przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Wtedy mogą one wystawić stosowne dokumenty. To również najbezpieczniejszy wybór, gdy utylizuje się nośniki danych jak dyski twarde, pendrive, ponieważ z takich nośników można odzyskać dane. Aby zachować tajemnicę firmy, warto wiec wybrać dobre przedsiębiorstwo, którego domeną jest profesjonalna utylizacja elektroniki tego rodzaju.

 

Skup elektroniki – czy warto z niego skorzystać?

Warto też wskazać, że sposobem na pozbycie się niepotrzebnej elektroniki będzie skorzystanie ze skupu.

 

Skupy elektroniki zajmują się odkupieniem jej od klienta, więc przy jej oddaniu można jeszcze na niej zarobić. Skupowane są między innymi komputery, części komputerowe, smartfony. Takie usługi prowadzone są przez wiele firm, a ich adresy można znaleźć łatwo w internecie.