Dlaczego warto chodzić do psychologa?
18 maja, 2022W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych psychologów i regularnie odbywa wizyty w poradniach. Może to być bardzo pomocne przy okazji różnego typu kryzysów życiowych, problemów w związkach, przeżywania żałoby czy w czasie zmagania się z nałogami.
Kiedy udajemy się do psychologa?
Do specjalisty, który może pomóc w przypadku występowania bardzo wielu różnych problemów, udają się rodzice dzieci, które mają problemy szkolne, trudność w adaptacji do otoczenia czy problemy z apetytem. Do psychologów chodzi także wiele osób, które cierpią na depresję oraz zaburzenia lękowe. Tego typu specjalista, którego zatrudnia poradnia Piaseczno okaże się bardzo pomocny także w przypadku osób, które walczą z różnego typu uzależnieniami. Pacjentami często są ponadto pary oraz rodziny, które mają problemy z komunikacją. O pomoc psychologa można prosić również w przypadku, gdy bliski nam senior ma problemy z pamięcią. Z pomocy psychologa o specjalizacji psychologia transportu mogą z kolei korzystać osoby, które mają trudność z prowadzeniem pojazdów mechanicznych.
Badanie funkcji poznawczych
Zdecydowana większość pacjentów w poradnia Piaseczno (https://izyss.pl/) przychodzi na terapię, która trwa od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Są jednak pacjenci, którzy pojawiają się u psychologa jednorazowo, celem wykonania specjalnych testów. Może zdarzyć się tak, że na przykład neurolog skieruje pacjenta do psychologa, na wykonanie badania zdolności poznawczych. Takie badanie wykonuje się wtedy, gdy pacjent ma problemy z mówieniem, koncentracją albo problemy z pamięcią. Ma je w swojej ofercie każda dobra poradnia Piaseczno. Rolą psychologa będzie ocenić, czy stoją za tym zaburzenia organiczne czy może jest to podłoże czysto psychologiczne. W czasie takiego badania psycholog prosi pacjenta o wykonanie całego szeregu testów. Będzie to na przykład łączenie cyfr i kolorów, wykreślanie z ciągu liter określonych spółgłosek czy dobieranie słów w pary. W czasie badania sprawdza się płynność mowy, myślenie abstrakcyjne a także pamięć operacyjną. Psycholog sprawdzi czy u danej osoby nie występuje zaburzenie przyswajania nowych informacji, czy ma on dobrą orientację w czasie i przestrzeni. W ramach badania układa się też specjalne figury geometryczne z obrazków, z pomocą klocków. Psycholog może też pokazać specjalne rysunki, na których pacjent będzie miał za zadanie wskazać, jakiego elementu tam brakuje. Badanie funkcji poznawczych jest proste i trwa około 45 minut. Po jego zakończeniu psycholog stawia diagnozę.