Z Kupna do Rumunii w ramach programu Erasmus+

Z Kupna do Rumunii w ramach programu Erasmus+

2 czerwca, 2022 Wyłącz przez admin
Z Kupna do Rumunii – fot. Szkoła Podstawowa w Kupnie

W dniach 1-7 maja 2022 roku Școala Gimnazială ,,Nicolae Tomovici – Plopșor w Rumunii gościła uczniów i nauczycieli z Turcji, Włoch, Bułgarii i Polski.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+. Polskę reprezentowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Kupnie, która bierze udział w projekcie „We have fun together”. Było to czwarte spotkanie, w którym wzięli udział nasi uczniowie. Tym razem Rumunię odwiedziły uczennice kl. VII : Julia Preneta, Kornelia Kosiorowska, Edyta Tylutka pod opieką pani Elżbiety Chmielowiec oraz pana Jacka Kreta .

Celem projektu jest poznawanie kultury  państw partnerskich, rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz nawiązywanie przyjaźni z uczniami z innych krajów.

Na początku wizyty w szkole odbyło się oficjalne, uroczyste powitanie zagranicznych gości. Otwarcia uroczystości dokonała pani dyr. Elena Gheorghita. Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów i nauczycieli z Plopșoru. W trakcie tygodniowego pobytu poznaliśmy organizację szkoły, uczniów, nauczycieli i pracowników. Osobiście mogliśmy uczestniczyć w lekcjach oraz w zajęciach pozalekcyjnych. Odwiedziliśmy również sąsiednie filie tej szkoły w powiecie / szkoła ma 5 filii /.

Istotnym aspektem wizyty była współpraca między nauczycielami w okresie przygotowań do różnych projektów oraz możliwość wzajemnego obserwowania zajęć i doskonalenia warsztatu pracy. Podróżując w różne miejsca regionu mieliśmy możliwość degustacji smakowitej i obfitej rumuńskiej kuchni.

Nie zabrakło również sportowej rywalizacji. Nauczyciele i uczniowie wzięli udział w pikniku sportowym oraz  w meczu piłki nożnej, który odbył się na „orliku” przy szkole w Plopsor. Międzynarodowa reprezentacja drużyny Erasmus+ wygrała z gospodarzami 6:4. W drużynie gości całe spotkanie rozegrał pan Jacek Kret zdobywając dwie bramki – gratulujemy !

Oprócz realizacji zadań w szkole mieliśmy możliwość zwiedzenia pięknych miejsc. Odbyliśmy wspaniały 3 godzinny rejs statkiem po Dolinie Dunaju. Podziwialiśmy niesamowity krajobraz pogranicza Rumunii i Serbii – mieszanka błękitnej wody, zielonej roślinności i wysokich ścian skalnych. Niesamowitą atrakcją rejsu było zobaczenie skalnego posągu Decebala, króla Daków. Posąg ma 43 metry wysokości, 25 m szerokości. Jest to stosunkowo nowa atrakcja, choć zaskakująco dobrze wpisuje się w dawny klimat i historię. Rzeźbę ufundował biznesmen Josif Constantin Dragan, wykonało ją 12 rzeźbiarzy-alpinistów, a budowa zajęła 10 lat (1994-2004). Płynąc widzieliśmy także Tablicę Rzymską „Tabula Traiana”– pamiątkowa tablica o wymiarach 4×1,75 m, która przetrwała 2000 lat. Ma ona upamiętniać sukcesy cesarza Trajana i Imperium Rzymskiego. Po wybudowaniu tamy przeniesiono tablicę o 30 metrów wyżej, aby woda jej nie zakryła. Takich tablic było 10, zachowała się tylko jedna.

W trakcie rejsu widzieliśmy klasztor Mraconia, jaskinie Veterani, Ponicova, żelazną bramę Dunaju i tamę, Wąwóz Kazański. Następnego dnia zwiedziliśmy kompleks klasztorny Polovragi, znajdujący się u podnóża góry Piatra Polovragi. Klasztor Polovragi pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP jest zabytkiem architektury z XVIII wieku.

Kolejnym naszym celem była Jaskinia Polovragi, która leży na terenie gór Căpăţânii. Wejście do niej znajduje się na wschodnim zboczu wąwozu Olteţului. Jest to jedna z najdłuższych jaskiń w Rumunii. Łączna długość jej korytarzy przekracza 10,5 km, przy czym dla turystów udostępniono odcinek mierzący 800 m. W jaskini żyje kolonia nietoperzy podkowców, licząca około 300 osobników. Muzeum Regionalne PORTILOR DE FIER to następne godne polecenia i zobaczenia miejsce dla tych, którzy kochają historię.

Na ostatnim wspólnym spotkaniu w szkole wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty z rąk koordynatorów projektu- pani Ani Cinca i pani dyrektor Eleny Gheorghita.

Kolejny udział w projekcie przyniósł naszej szkole wiele korzyści m.in. profesjonalizację kadry odpowiadającej za współpracę z instytucjami zagranicznymi i partnerskimi szkołami, podniesienie kompetencji językowych, interpersonalnych,  wzbogacenie warsztatu pracy o nowe metody nauczania, motywujące ucznia do nauki języków obcych. Ponadto, nawiązano kontakty z zagranicznymi partnerami do współpracy międzynarodowej oraz nadano wymiar europejski placówce szkolnej poprzez promowanie jej na arenie międzynarodowej.

Podczas pobytu w Rumunii spotkaliśmy niezwykle życzliwych, otwartych, serdecznych ludzi i nawiązaliśmy niezapomniane przyjaźnie. W trakcie pisania tego sprawozdania następna grupa naszych uczniów i nauczycieli z Kupna wyleciała do Turcji, również w ramach projektu Erasmus +.

O wizycie w Turcji napiszemy wkrótce. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Opracowali nauczyciele: Elżbieta, Jacek

Content retrieved from: http://www.kolbuszowa.pl/20-aktualnosci/55-aktualnosci/9069-z-kupna-do-rumunii-w-ramach-programu-erasmus_.html?9069,1#ak9069.