Renowacja dachu płaskiego krok po kroku

Renowacja dachu płaskiego krok po kroku

Czerwiec 22, 2022 Wyłącz przez admin

Płaskie dachy, pokrywające domy w kształcie kostki, to charakterystyczne elementy architektury lat 80. ubiegłego wieku.  Niestety, w budownictwie mieszkalnym tamtego okresu znaczenie izolacji termicznej i hydroizolacji często schodziło na dalszy plan. Niedoizolowany dach, to strata znacznej ilości ciepła zimą, a także dokuczliwe gorąco w sezonie letnim. Obowiązujące wówczas normy oraz warunki techniczne przez lata uległy dużym zmianom, a właściciele domów o płaskich dachach coraz częściej szukają skutecznych rozwiązań termomodernizacyjnych pokryć dachowych. Jak przeprowadzić renowację dachu płaskiego, aby służył na długie lata i należycie spełniał swoją funkcję izolacyjną? Podpowiadamy.

Krok 1 – hydroizolacja dachu 

Najczęściej za cieknący dach odpowiedzialna jest nieszczelna izolacja wodochronna, która na przestrzeni lat narażona jest na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Hydroizolacja polega na zabezpieczeniu elementów budynku przed wilgocią z zewnątrz. Na trwałość warstwy hydroizolacyjnej wpływa nie tylko wspomniana wilgoć, ale także nasłonecznienie, wiatr oraz niskie temperatury powietrza. Nawet z pozoru niewielka nieszczelność może spowodować znaczne osłabienie funkcji hydroizolacyjnej dachu. Dachy sprzed kilkudziesięciu lat pokrywane były papą, która ulegała szybszej degradacji od materiałów produkowanych obecnie, mróz powodował jej sztywnienie, a słońce roztapianie, dlatego papa starszej generacji szybko traciła swoje właściwości izolacyjne.

Powierzchowne ubytki hydroizolacyjne na dachu można stosunkowo łatwo naprawić – wystarczy uzupełnić je masą smołową lub lepikiem asfaltowym. Należy pamiętać, aby rodzaj lepiszcza lub papy był zgodny z materiałem, którym pokryty jest dach. Jeśli jest to pokrycie smołowe, wówczas nie zaleca się układania na nim papy asfaltowej termozgrzewalnej. Jeśli jednak nałożenie pojedynczej warstwy naprawczej w płynie nie wystarcza, a przecieków jest kilka, najlepiej położyć nową papę, składającą się z dwóch warstw. Pierwszą z nich – papę podkładową, mocuje się mechanicznie do podłoża, drugą warstwę – termozgrzewalną, zgrzewa się za pomocą palnika dekarskiego.

Krok 2 – obróbki blacharskie

Renowacja dachu płaskiego, to również dobry moment na sprawdzenie stanu obróbek blacharskich. W budownictwie sprzed 20-30 lat do wykonania dachów często wykorzystywano blachę ocynkowaną, która wraz z upływem lat mogła ulec korozji. W przypadku płaskich dachów problemem często okazuje się znalezienie źródła przecieku, ponieważ rozszczelnienie nie zawsze znajduje się bezpośrednio nad widocznym zaciekiem. Nieszczelność często pojawia się na przykład na styku obróbek blacharskich z kominkami wentylacyjnymi.

Termomodernizację i renowację dachu płaskiego można przeprowadzić na dwa sposoby – dołożenie dodatkowego ocieplenia na istniejącą warstwę izolacyjną lub położenie izolacji od podstaw. W przypadku drugiego rozwiązania, należy starannie usunąć wszystkie dotychczasowe warstwy dachu, a następnie dokładnie uzupełnić i naprawić uszkodzone podłoże.

Następnie przeprowadza się tzw. paroizolację. Polega ona na naniesieniu na podłoże masy bitumicznej. Kolejnym etapem jest układanie ocieplenia z niepalnej wełny. Należy również zadbać o dobór odpowiedniego typu oraz ilości łączników mocujących w zależności od rodzaju i grubości hydroizolacji oraz kształtu budynku.

 

Renowacja dachu płaskiego wiąże się z koniecznością odnowienia lub wymiany wielu elementów, w tym celu warto skorzystać z ofert dostępnych w Internecie, na przykład https://cws.expert/. Szeroka gama produktów daje możliwość łatwego wyboru odpowiednich materiałów do przeprowadzenia skutecznej izolacji i remontu pokrycia dachowego.